Kiedy zobaczysz wiersz, będziesz wiedział, że to wiersz. Prosto z lewej, poszarpane z prawej, do tego końcówki wersów się ze sobą rymują. Podobnie z prozą – rozpoznasz ją natychmiast: z lewej prosto, z prawej prosto, rymów jak nie było, tak nie ma. No i jest zazwyczaj o wiele dłuższa ;). Widzisz różnicę na pierwszy rzut oka. Jedni wolą wiersze, drudzy bajki pisane prozą. Jedni i drudzy mają rację!
Czytanie rozwija Twoje dziecko, wiesz o tym doskonale. Ćwiczy pamięć, pobudza wyobraźnię, ułatwia zrozumienie świata. Jeśli jeszcze nie umie samo czytać, to dodatkowo możesz spędzić z nim czas – po prostu usiądźcie razem, weźcie książkę i... co tu długo tłumaczyć: czytajcie! Jeśli nie masz pomysłu na wspólne zabawy lub na dworze leje, to książka może okazać się Waszą najlepszą towarzyszką i z nią pokonacie nudę :). Tylko jaką książkę wybrać?
Wierszyki, poezja – bardzo niepozorne!
Przypomnij sobie jakiś wierszyk. Nie udawaj, na pewno jakiś znasz? Nie? OK, to może klasyka:
„Stoi na stacji lokomotywa,
ciężka, ogromna i pot z niej spływa:
tłusta oliwa.”
Kojarzysz? Na pewno :). Na Lokomotywie Juliana Tuwima wychowały się całe pokolenia! Spróbuj przeczytać ten fragment na głos. Słyszysz rytm lub melodię tych słów? Właśnie, o to chodzi w wierszykach i rymowankach: o rytm i melodię języka. Gdy czytasz swojemu dziecku takie wierszyki, to ułatwiasz rozwój jego mowy i słuchu (niekoniecznie muzycznego), poczucie rytmu i pamięć. Wierszyki i rymowanki dla dzieci mają wyraźny rytm, dzięki czemu łatwiej je zapamiętać. A dzieci mają naprawdę dobrą pamięć ;). Nie zdziw się, jeśli przeczytasz ze swoim dzieckiem jakąś bajkę dwa lub trzy razy, to dosyć szybko zacznie wyprzedzać to, co czytasz na głos ;).
Historyjki – długie i krótkie
Dłuższe bajki to najczęściej proza. Chociaż nie ma reguły ;). Jeśli chcecie poczytać jakąś „konkretniejszą” opowieść, to przygotuj się na to, że Twoje dziecko może się trochę nudzić. W końcu nie znajdziesz tam za wiele rymów i rytmu, ale to wcale nie oznacza, że nie możesz urozmaicić tej opowieści! Moduluj głos, mów wyraźnie, unikaj monotonii! A gdy pojawią się dialogi – wiesz, co trzeba zrobić ;).
Dlaczego warto czytać z dzieckiem dłuższe historie? Rozwijasz wtedy jego zasób słów, pobudzasz wyobraźnię i uczysz logicznego myślenia :).
Z resztą – nie ważne, co wybierzecie! Najważniejsze, że spędzicie czas razem ze sobą :).