Bluszcz jest doskonale znany i od lat stosowany w leczeniu różnych chorób. Poprawia krążenie krwi, łagodzi ból podczas okresu, ale przede wszystkim – ma działanie antybakteryjne i wykrztuśne. To sprawdzony środek na męczący kaszel i zapalenie gardła. Dzięki niemu łatwiej zwalczysz przeziębienie, a do tego bluszcz to naturalny (i bardzo skuteczny) środek na kaszel! Brzmi dobrze, nie sądzisz?
Ale to nie wszystko. Wyciąg z liści bluszczu (w końcu nikt nie będzie Wam dawał liści do żucia) zawiera wiele cennych składników. Saponin, flawonoidy (w tym rutyna, która uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych) i wiele, wiele innych – wszystkie służą zdrowiu. Właściwości bluszczu doceniło wielu lekarzy i chorych, ale możesz ich jeszcze nie znać. Pora to zmienić :).
Liście, nie owoce
Pewnie znasz stwierdzenie „trujący bluszcz”. Jest ono prawdziwe, ale dotyczy tylko kwiatów i owoców tej rośliny. Leczniczy wyciąg robi się z liści bluszczu, który rośnie na specjalnych, dokładnie kontrolowanych uprawach. Liście nie mają kontaktu z owocami ani kwiatami, dzięki czemu wyciąg jest bezpieczny i bardzo pożyteczny.
Wyciąg z bluszczu sprawdza się przy leczeniu kaszlu, zwłaszcza tego mokrego, i przy zapaleniach oskrzeli. Rozrzedza utrudniającą oddychanie wydzielinę i ułatwia odksztuszanie. Na pewno wiesz, jak męczące potrafi być ciągłe pokasływanie. W dzień mogą Cię rozboleć wszystkie mięśnie, ale nocą – możesz nie zmrużyć oka. Podstawą powrotu do zdrowia jest odpoczynek, a trudno odpocząć, kiedy cały czas się kaszle. Wyciąg z bluszczu łagodzi te nieprzyjemności. Po prostu nie budzicie się co kilkanaście minut zanosząc się kaszlem. A przespana noc to bardzo ważna rzecz, zwłaszcza dla chorego, a szczególnie – najmłodszych.
Siłą natury!
Wiele syropów „chemicznych” ma sporą listę mówiącą, że „z tym to lepiej nie”. Te preparaty mogą do tego powodować reakcje alergiczną, zwłaszcza, jeśli macie kłopoty z glutenem (najczęściej są słodzone, żeby zabić chemiczny posmak). Przewagą naturalnych syropów na przeziębienie jest to, że rzadko zawierają składniki, które możesz określić jako niepożądane. No i sporą ich część możesz podać najmłodszym (jasne, po konsultacji z lekarzem, ale syropy oparte na wyciągu z bluszczu często polecają pediatrzy).
Jeśli szukasz naturalnego preparatu na męczący kaszel, to koniecznie czytaj etykiety. Wyglądaj hedera helix (czyli bluszczu pospolitego), ale sprawdź pozostałe składniki. Niektóre syropy mogą zawierać alkohol, substancje słodzące (najczęściej cukier), albo barwniki. Każdy z tych dodatków jest zbędny i może utrudnić korzystanie z leczniczych właściwości bluszczu. Może prowadzisz często auto, może masz uczulenie na jakieś barwniki... Lepiej, gdy w preparatach, które bierzesz przy okazji przeziębienia, nie ma zbędnych dodatków. Jasne, czasem zobaczysz w składzie „ekstrahent etanol”, ale to nie alkohol. To informacja dla Ciebie, że do pozyskania wyciągu użyto alkoholu, ale w preparacie go nie ma. Najlepszej jakości są te syropy, które są przebadane, ich skuteczność jest potwierdzona badaniami. Taką pewność masz w przypadku kilku dostępnych na rynku produktów.
Oczywiście, naturalne środki na przeziębienie mogą być nieco droższe niż „tani syrop na kaszel”. Sam zadaj sobie pytanie, czy warto trochę przyoszczędzić i próbować preparatu, który obiecuje, że wyleczy, a może w najlepszym wypadku nie zaszkodzić. Środki naturalne bazują na latach doświadczenia i we współczesnej formie mają do zaoferowania naprawdę dużo. No i nie oszukujmy się – sprawdziły się u wielu. Nie na darmo wyciąg z bluszczu jest znany i ceniony przez specjalistów i... chorych :). Pamiętaj o tym, gdy będziesz potrzebował czegoś na męczący kaszel. Wyciąg z bluszczu to dobry wybór!