Masaż dzieci zdrowych
Często bywa tak, że rodzice szukają masażu Shantala ze wskazań fizjoterapeuty. I tak naprawdę często fizjoterapeuci, logopedzi, położne, psycholodzy czy nawet pediatrzy zostają insktruktorami Shantala i wykorzystują tę technikę masażu w swojej pracy zawodowej.
To oczywiście bardzo dobre zjawisko, że specjaliści czerpią z wielu dostępnych metod by pomóc swoim małym pacjentom, lecz taki stan rzeczy zrodził przeświadczenie, że masować mogą tylko specjaliści. A sam masaż Shantala często jest postrzegany jako masaż rehabilitacyjny.
Jest jednak inaczej. Masaż w swoich korzeniach jest po prostu pewną formą pielęgnacji niemowlęcia jaką stosują mamy w Indiach. Tak, w swoich korzeniach to jest masaż wykonywany przez mamy, które nauczyły się go od innych, bardziej doświadczonych mam.
Co daje masaż dziecku?
Najbardziej poszukiwanym, przez rodziców, efektem jest wyciszenie dziecka, pomoc w usypianiu oraz lepszy sen dziecka. I tu już mogłaby się zamknąć odpowiedź na pytanie po co masować dzieci zdrowe? Bo przecież chyba każde dziecko w swoim życiu taki etap, że jest mu trudniej zasnąć. I kiedy w takiej chwili dziecko zostanie przemasowane to udaje się ułatwić mu zasypianie.
Efekt wyciszenia niejednokrotnie jest widoczny także w ciągu aktywności dziecka. Wielu rodziców przyznaje, że dziecko mniej płacze w ciągu dnia. Najczęściej widoczne jest to u dzieci bardzo płaczliwych. Często wprowadzenie u nich masażu jest bardziej wymagające, ale kiedy dziecko już się przyzwyczai i zaakceptuje masaż rodzice czują ogromną ulgę, kiedy w domu robi się spokojniej.
Bardzo często również rodzice poznają masaż Shantala ze względu na problemy "brzuszkowe" u dziecka: zaparcia, wzdęcia czy bolący brzuszek. Kiedy u lekarza usłyszą: tu nic takiego się nie dzieje, proszę po prostu masować brzuszek, czują się zagubieni, bo nie chcą zdobić czegoś nieprawidłowo. Często też okazuje się, że sam masaż brzuszka nie wystarcza. Żeby uzyskać rozwiązanie problemów z układem trawiennym potrzeba odprężyć całe ciało dziecka, a nie tylko pobudzić brzuszek do pracy.
Bardzo często też rodzice kierowani są na naukę masażu Shantala, jeśli dziecko poddawane jest rehabilitacji. Fizjoterapeuta w ten sposób prosi by rodzice uzupełnili prowadzoną terapię. To oczywiście wprowadza mylne założenie, że jest to masaż leczniczy, ale ta kwestia została już wyjaśniona we wstępie. Ale rzeczywiście jest tak, że masaż Shantala wpływa korzystnie na rozwój psychoruchowy dziecka. Taki efekt, bierze się stąd, że dzieci naturalnie rodzą się bez świadomości granic ciała. Poprzez masaż uczą się tych granic szybciej, dzięki czemu szybciej mogą nauczyć się świadomie tym ciałem posługiwać.
Masaż wymaga ciągłego dotyku i maksymalnego skupieniu uwagi na dziecku, które jest masowane. W takich warunkach tworzy się więź. Dodatkowo widać, że często dla dzieci z dużo potrzebą dotyku masaż jest tak intensywnym przeżyciem, że zaspakaja ich potrzebę bliskości, często w dużo większym stopniu niż noszenie dziecka. Jaki to ma wpływ na życie rodziców? Często okazuje się, że dzieci masowane dają się odłożyć na dużo dłużej niż przed wprowadzeniem masażu. Dużo lepiej znoszą chwilę samotności. To bywa często wybawieniem, ale zmęczonego kręgosłupa rodziców, kiedy dziecko waży już ładnych parę kilo, ale nadal nie znosi być odkładane.
Bardzo często omawiając korzyści jakich doświadczają masujący rodzice jest lepsze zrozumienie potrzeb dziecka. To bardzo częsty problem świeżo upieczonych rodziców, zwłaszcza jeśli dziecko jest mocno płaczliwe. Rodzice bardzo koncentrują się na płaczu dziecka i nie starcza im już sił na analizowanie niewerbalnej mowy ciała dziecka. Część z rodziców jest też po prostu nieświadoma, że ruchy dłoni czy nogi dziecka mogą oznaczać coś więcej.
Masaż Shantala jest wykonywany w pełnym skupieniu i na dodatek w chwili, kiedy dziecko jest spokojne. Taka chwila może pokazać rodzicom jak dużo można "wyczytać" z ruchów dziecka. Dzięki czemu rodzice czują się pewniej w roli rodziców, a potrzeby dziecka często są spełniane zanim rozpocznie się płacz.
W psychologii mówi się, że takie szybkie reakcje na potrzeby dziecka wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa, przez co odważniej podchodzi do świata. Ma większe zaufanie do rodziców, na których może zawsze liczyć, ale też dzięki odwadze odkrywania świata szybciej chce ten świat odkrywać samodzielnie. A to podobno niezwykle ważne w tych pierwszych latach życia dziecka.
Czy jest sens masować dziecko zdrowe?
Wyżej wymienione zostały korzyści, które są najczęściej wskazywane przez rodziców jako efekt wprowadzenia masażu Shantala. I już tutaj widać, że problemy o jakich mowa nie dotykają tylko dzieci z problemami zdrowotnymi. Niestety, ale problemy ze snem, problemy z wypróżnianiem czy ogólna płaczliwość mogą przytrafić się każdemu dziecku, i najczęściej nie wynikają one z problemów zdrowotnych dziecka. Bardzo często rodzice z wyżej wymienionymi problemami zgłaszają się do lekarza pediatry, który orzeka: Ono już tak ma. Proszę się nie martwić - samo minie. A rodzic nie chce czekać. Taka bezradność go bardzo męczy, a dodatkowo męczy się dziecko.