Swoją potoczną nazwę zawdzięcza podstawowej drodze powstawania w organizmie, bowiem jej synteza zachodzi pod wpływem promieni słonecznych. Warto jednak pamiętać, że w naszym klimacie odpowiednie nasłonecznienie potrzebne do zsyntetyzowania dobowej dawki witaminy D występuje tylko w okresie od końca kwietnia do początku września i to w godzinach pomiędzy 10 a 15. W pozostałych miesiącach absolutnie konieczna jest suplementacja, bo dieta jest niestety kiepskim źródłem tej witaminy, gdyż zawarta jest ona w niedużych ilościach i to w pokarmach, który raczej dzieci nie jadają na co dzień. Są to np. ryby takie jak makrela, śledź, łosoś, grzyby shi-take, wątróbka, żółtka jaj.
Suplementacja witaminy D a filtry przeciwsłoneczne.
Jeśli w słonecznych miesiącach planujemy zapewnić sobie bądź dziecku dzienną dawkę tej witaminy jedynie za pomocą ekspozycji na słońce, to należy pamiętać, że wymaga to ekspozycji co najmniej 20% ciała, przez ok. 20 minut dziennie, bez użycia kremów z filtrem. Warto zatem rozważyć plusy i minusy takiej metody, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, gdyż mamy do czynienia z najsilniejszym nasłonecznieniem, które może doprowadzić do oparzeń skóry, a także stwarza ryzyko rozwoju raka skóry. Dlatego też u dzieci zalecane jest stosowanie kremów z filtrem 50+ i suplementacja wit. D przez cały rok.
Jak działa witamina D?
Pierwszym, prawidłowym zresztą, skojarzeniem jest wpływ na budowę kości. Witamina ta zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu oraz mineralizację kości. Ma jednak dużo szerszy wpływ na organizm m.in. reguluje wydzielanie insuliny, podnosi odporność, a prawdopodobnie nawet wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Jej niedobór skutkuje uczuciem przemęczenia, znużenia, rozdrażnieniem, osłabieniem mięśni, krzywicą i osteoporozą.
Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na wit.D?
Najpewniejszym sposobem na określenie zapotrzebowania jest wykonanie w laboratorium badania z krwi na poziom wit.D. Wynik poniżej 20 ng/ml oznacza niedobór, zaś górną granicą jest 100 ng/ml. Obecnie zalecane dawki suplementacji zależą od wieku i masy ciała i są następujące:
- Wcześniaki: 400-800j.m./dobę
- Donoszone niemowlęta do 6 mż: 400j.m./dobę
- Dzieci 6-12mż: 400-600 j.m./dobę
- Dzieci powyżej 1 roku życia: 600-1000 j.m./dobę w zależności od masy ciała
- Dorośli: 800-2000 j.m./dobę
- Kobiety w ciąży: od II trymestru 1500-2000 j.m./dobę
Suplementacja witaminy D: jaki preparat?
W związku z narastającą świadomością odnośnie znaczenia witaminy D dla zdrowia, oferta suplementów dostępnych w aptekach również poszerza się z każdym dniem. Preparaty dla dzieci znajdziemy w formie kropli, aerozolu, kapsułek twist-off, a dla starszych również kapsułek do żucia lub pastylek do ssania. Również dawkę możemy dostosować indywidualnie, gdyż na aptecznej półce znajdziemy wit. D dla dzieci w dawce 400, 600, 800 i 1000 j.m. Wybór zależy od preferencji rodzica i małego człowieka, który będzie go stosował.