Z jednej strony mamy świadomość tego, że postawa naszego dziecka zależy od jego wychowania, a konkretnie od tego jaki wzorzec mu przekażemy, z drugiej często strofujemy dziecko nawołując, żeby nie biegało, bo się przewróci, spoci, zdyszy, zniszczy ubranie. Prawda jest taka, że to nie dzieci są pełne obaw i lęków, że coś im się stanie, że upadną, ubrudzą się czy skaleczą, lecz dorośli, którzy często z własnej wygody lub po prostu głupoty roztaczają przed nimi katastrofalne wizje. Dzieci chcą i lubią się ruszać, dlatego dorośli powinni to wykorzystać zachęcając je do dodatkowej aktywności w postaci różnorodnych zajęć sportowych. Jak to zrobić?
Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?
Po pierwsze daj dziecku dobry przykład. Aktywny rodzic to na pewno nie taki, który siedzi przed telewizorem czy komputerem goniąc swoją latorośl na liczne zajęcia sportowe po to tylko, żeby wygospodarować dla siebie więcej czasu. Aktywny rodzic to taki, który sam dba o swoją kondycję i zdrowie wliczając w to zarówno odpowiedni sposób odżywiania się, jak i aktywność fizyczną. Z pozycji obserwatora dziecko szybko przechodzi na pozycję aktywnego uczestnika i wspaniałego towarzysza wspólnych zabaw sportowych. Będąc aktywnym rodzicem dajemy dziecku dobry przykład i zachęcamy je do ruchu pokazując jego korzyści – dobry nastrój, zabawę, zdrowie, odporność, satysfakcję. Poza tym wspólna jazda na rowerze, gra w piłkę, badmintona, bieganie, zajęcia fitness czy tańca są fantastyczną formą spędzania czasu łączącą przyjemne z pożytecznym. Dziecko, które aktywnie spędza wolny czas z rodzicem lepiej radzi sobie też z problemami i stresem w życiu.
Kolejnym ważnym aspektem jest zachęcanie dziecka do wypróbowywania nowych dyscyplin sportowych. Nabywanie nowych doświadczeń, sprawdzenie się w nowej dyscyplinie, spróbowanie czegoś co do tej pory było poza zasięgiem dziecka, odkrywanie tego co sprawia mu radość może spowodować wzrost jego zainteresowania sportem. Dziś wiele klubów sportowych oferuje liczne zajęcia sportowe dla najmłodszych, ponieważ zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców szkolne zajęcia wychowania fizycznego nie są już wystarczające, a dzieci chętnie opanowują nowe formy ruchu typu zumba, pilates, drums alive czy popularne ostatnio mini-runmageddony. Zachęcanie ich do spróbowania czegoś zupełnie dla nich nowego to również uczenie otwartości na świat, stawienia czoła wyzwaniom, odkrywanie w sobie mocnych stron, a także ćwiczenie umiejętności podejmowania właściwych decyzji.
Chcąc zachęcić dziecko do aktywności sportowej musimy pamiętać o tym, żeby nie zmuszać go do udziału w zajęciach, które mu nie odpowiadają. To bardzo ważny aspekt, ponieważ wielu rodziców stosuje liczne naciski na dziecko, wierząc, że to jedyny sposób na „podkręcenie” jego motywacji i ambicji. Tymczasem wewnętrzna motywacja dziecka zależy od tego czy dana forma ruchu mu odpowiada, czy czuje się w niej swobodnie i czy ma do niej predyspozycje. Warto obserwować dziecko, zobaczyć czym się interesuje, kto jest jego sportowym idolem i spróbować zachęcić go do wyboru aktywności sportowej najbardziej dla niego odpowiedniej.
Nie zniechęcaj, nie porównuj, nie wyśmiewaj, nie przyklejaj etykiet. Mając pewne oczekiwania względem dziecka, pragnąc dla niego jak najlepiej, często zapędzamy się w jego ocenie, porównujemy je z rówieśnikami zapominając, że każde dziecko jest inne, chce być traktowane indywidualnie i nie chce być wkładane do szufladki „lepszy-gorszy”. Jedyną osobą, z którą powinno rywalizować dziecko jest ono samo z dnia poprzedniego i o tym powinniśmy pamiętać motywując je do podejmowania kolejnych wyzwań. Cierpliwość, wsparcie i wiara we własne dziecko zaowocuje jego pierwszymi sukcesami, które sprawią ogromną radość i przyniosą dumę nie tylko jemu, ale i jego rodzicom.
Rozmawiaj z dzieckiem zarówno o korzyściach, jak i potencjalnych zagrożeniach wynikających z nieumiejętnego uprawiania sportu. Nie chodzi o straszenie dziecka, ale uświadomienie, że rozsądek i odpowiedzialność mają znaczenie również w przypadku uprawiania sportu. Warto porozmawiać o plusach i minusach uprawiania konkretnej dyscypliny sportowej (najlepiej zrobić to ze wsparciem wykwalifikowanego trenera), o tym ile pracy trzeba włożyć w to, żeby osiągnąć dobre wyniki, z czym wiąże się ewentualny sukces, jak poradzić sobie z porażką, jak zachować równowagę pomiędzy obowiązkami szkolnymi, a regularnymi treningami, tak, żeby nie zaniedbać którejś ze sfer.
Wszyscy rodzice mają świadomość tego, że są odpowiedzialni nie tylko za rozwój intelektualny swojego dziecka, ale też jego rozwój fizyczny, dlatego już od najmłodszych lat powinni troszczyć się zarówno o jego właściwą dietę, jak i aktywność fizyczną. Unikanie jej prowadzi do poważnych chorób i schorzeń, a statystyki jedynie to potwierdzają - otyłość u dzieci w naszym kraju rośnie w zastraszającym tempie. Możemy ten trend zatrzymać dbając o własne dzieci, zachęcając je do zdrowego stylu życia i pokazując jak ważną rolę odgrywa sport w życiu człowieka.