Rodzicielstwo bliskości - intuicja zamiast tresury
Rodzicielstwo Bliskości to styl wychowania intuicyjnie stosowany przez wielu rodziców na całym świecie, także w ludach pierwotnych. Od kilku lat zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie. Choć trudno mówić tu o jakiejś koncepcji wychowawczej – to raczej ogólna filozofia, filary, narzędzia które mają pomóc rodzicom budować więź z nowonarodzonym dzieckiem. Autorem koncepcji jest amerykański pediatra, dr William Sears, prywatnie ojciec 8 dzieci. Zwolennicy tej koncepcji wychowują swoje dzieci w dużej bliskości: noszą w chuście, karmią piersią, często także śpią razem. Nadrzędną myślą jest elastyczne reagowanie adekwatnie do potrzeb dziecka – płacz dziecka nie jest traktowany jak forma wymuszania a jedynie droga komunikacji i sygnalizowania niezaspokojonych potrzeb.
NVC - język serca
NVC, czyli Porozumienie Bez Przemocy – sposób komunikacji opracowany przez M. B. Rosenberga. Jego podstawą jest empatia i wczucie się w sytuację rozmówcy a nie tylko budowanie suchych komunikatów. Rosenberg zwraca uwagę na to, że krytyka i ocena negatywnie wpływają na nasze relacje, utrudniają kontakt i dotarcie do drugiego człowieka. W zamian Rosenberg proponuje sposób komunikowania unikający słownej agresji, opierający się na wyrażaniu potrzeb i formułowaniu prośby. Porozumienie Bez Przemocy potocznie nazywane jest „językiem serca”. NVC to nie tylko sposób rozmowy z dziećmi, można go stosować w dialogu ze wszystkimi ludźmi. Często staje się filozofią życia a nie tylko narzędziem do komunikacji.
Science-based parenting - nauka zamiast przesądów
Rodzicielstwo oparte na dowodach (science-based parenting). Zapewne niemal każdy rodzic zgodzi się z tym, że rodzicielstwo to nie bułka z masłem. Schody zaczynają się już w okresie ciąży, a potem jest tylko trudniej. Młode mamy dostają całe mnóstwo porad, które często są ze sobą zupełnie sprzeczne! „Nie jedz tego!”; "Możesz jeść wszystko”; "Nie podnoś, go bo go rozpieścisz!"; "Weź go na ręce, dziecko nie może tak długo płakać!"; "Nie powinniście dawać mu smoczka!"; "Daj mu smoczek, ile można wisieć na piersi!" – to tylko nieliczne przykłady, tego co na co narażeni są młodzi rodzice. I właśnie tu z pomocą „evidence-based” parenting. Jak to działa w praktyce? W przypadku wątpliwości i uzyskiwania sprzecznych informacji wybieramy tą drogę, która ma większe uzasadnianie w badaniach naukowych. Ponieważ nie każdy z nas ma dusze naukowca, powstała już książka autorstwa mamy i badaczki dr Alice Callahan, - „The Sience of Mom: A Research-Based Guide to Your Baby’s First Year” (“Nauka dla mam: oparty na badaniach poradnik zdrowia w pierwszym roku życia dziecka”).
Mindfull parenting, czyli uważne rodzielstwo
Praktyka ważnego rodzicielstwa to forma indywidualnej medytacji. Polega na włączenie prawdziwej uwagi i otwartości do naszych kontaktów z dzieckiem. Rodzic uważny jest przytomny, obecny i nieoceniający. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule!
Pedagogika Montessori: "Pomóż mi zrobić to samemu"
Od wielu lat nieodmiennie święci triumfy pedagogika Marii Montessori. Wcześniej stosowana jedynie w placówkach edukacyjnych, ostatnio coraz częściej gości także w polskich domach. Rodzice tworzą samodzielnie specjalne montessoriańskie pomoce, które mają umożliwiać dzieciom swobodną zabawę. Więcej o pedagogice Montessori możecie znaleźć tu!
A na naszych zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników czeka specjalny, darmowy ebook "15 zabaw rozwojowych dla najmłodszych inspirowanych pedagogiką Marii Montessori". Sprawdźcie!
A Wy? Którą koncepcję lubicie najbardziej i która jest Wam najbliższa?