Miesiące przygotowań i wymagającej selekcji wieńczymy dziś prezentacją programu wypełnionego po brzegi najlepszymi filmami dla młodego widza. Od 21 do 29 września w 8 sekcjach pokażemy 154 tytuły z całego świata. Filmom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i gośćmi specjalnymi, seanse z muzyką na żywo oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.
Kiedy: od 21 do 29 września 2019
Gdzie: kina w całej Polsce (miasta)
Harmonogram projekcji dla miast
Pokazywany podczas tegorocznego festiwalu w Cannes „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” w reżyserii Lorenzo Mattottiego, oparty na powieści Tamary Bos „Cały świat Romy” w reżyserii Mischy Kamp, trzecia z serii animacja Rasmusa A. Sivertsena „Solan i Ludwik – Misja Księżyc” – to tylko niektóre perełki w tegorocznym programie festiwalu. Fanów literatury dziecięcej z pewnością ucieszy fakt, że podczas 6. MFF Kino Dzieci premiery będą miały również nowe odcinki przygód Żubra Pompika i Wikinga Tappiego, najnowszy epizod z przygodami Basi oraz odsłona drugiego sezonu „Przytul mnie” na podstawie książki „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza.
Festiwal to też możliwość poznania twórców i zakamarków produkcji filmowej. Na spotkania z widzami przybędą m.in.: Steven Wouterlood – reżyser wyróżnionego na Berlinale 2019 filmu „Niezwykłe lato z Tess” oraz dziecięcy aktorzy filmu Sonny Coops van Utteren i Josephine Arendsen; o swoich rolach Tiril i Olivera w filmie „Operacja Człowiek w Czerni” opowiedzą Emma Pedersen Kilane i Thomas Farestveit; reżyser Edmunds Jansons i producentka Sabine Andersone zdradzą sekrety powstania polsko-estońskiej animacji „Jakub, Mimmi i gadające psy”; z Théo Polgárem – odtwórcą głównej roli w filmie „Daniel” – porozmawiamy o wyzwaniach aktorstwa w młodym wieku. Spotkamy się również z odtwórczynią głównej roli w filmie „Wakacje z Raną” – Polleke van der Sman i reżyserką filmu Sanne Vogel.
Bezpośrednio po premierowych seansach porozmawiamy także z twórcami polskiego kina dla młodego widza, m.in. z Anną Błaszczyk – reżyserką serialu „Przytul mnie 2”, a także Tessą Moult-Milewską, Marcinem Grajem, Marcinem Podolcem, Kacprem Zamarło – twórcami animowanej wersji „Wikinga Tappiego”. Julia Odzimek, czyli filmowa Monika z „Dnia czekolady”, opowie nam z kolei o kulisach ekranizacji tej pełnej magii powieści pod tym samym tytułem, a Anna Mroczek – twórczyni scenografii ze studia WJTeam/Likaon zdradzi kulisy pracy nad animacją „Solan i Ludwik – Misja Księżyc”.
Po raz pierwszy w tej edycji Kino Dzieci wychodzi poza kino by spotkać się na seansach specjalnych z młodymi pacjentami Centrum Zdrowia Dziecka i Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Nowością są pokazy przyjazne sensorycznie, przygotowane we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm, kontynuowane są zaś pokazy z audiodeskrypcją.
Za sprawą sekcji Ciao Italia! – kino włoskie, spotkamy się z Elisą Giovanelli z Cineteca di Bologna, specjalistką od edukacji w obszarze filmu i włoskiej animacji. Mistrzynię kuchni – Alessię Di Donatopodpytamy o sekret prawdziwej pasty podczas warsztatów kulinarnych. W sekcji narodowej w tej edycji zobaczymy 5 filmów pełnometrażowych z samym Pinokiem na czele oraz dwa zestawy filmów krótkich.
Spotkanie z najbardziej lubianą literaturą dziecięcą zapewnią nam podczas seansów z czytaniem na żywo, m.in. Michał Nogaś – fan „Dzieci z Bullerbyn”, usłyszymy także ulubione fragmenty książek od Anny Dziewit-Meller („W Dolinie Muminków”), Janusza Zadury („Maurizio. Włoska przygoda”) czy Weroniki Wawrzkowicz („Kuba Guzik i maszynista Łukasz”).
Ważną częścią programu są spotkania przeznaczone dla rodziców, opiekunów i nauczycieli w ramach cyklu Kino Dzieci o wychowaniu. Wysłuchamy wykładu Wojciecha Eichelbergera, zaprosimy na spotkanie ze specjalistami z Instytutu Edukacji Pozytywnej. Akademia Nowe Horyzonty przygotowała warsztaty krytycznofilmowe, a z Anną Szary – kuratorką wystawy „Dotknij sztuki” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – porozmawiamy o tym, jak rozmawiać z najmłodszymi o odbiorze sztuki.
Po raz trzeci festiwalowi towarzyszyć będzie wydarzenie branżowe Warsaw Kids Film Forum, czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni. W tym roku będziemy mieli zaszczyt gościć w ramach składu jury Europejskiego Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci (ECFA): Gerta Hermansa – kierownika komunikacji w ECFA oraz współpracownika belgijskiego festiwalu i platformy edukacyjnej JEF oraz Elisę Giovanelli – członkinię zarządu ECFA i dyrektorkę Działu Edukacji Cineteca di Bologna.
6. MFF Kino Dzieci zamkniemy seansem trzech filmów niemych z muzyką na żywo w wykonaniu Enchanted Hunters, czyli Magdaleny Gajdzicy i Małgorzaty Penkalli. Podczas tego spotkania zabierzemy widzów w niezwykłą wyprawę do samych początków kina, obrazów Charliego Chaplina, Georgesa Mélièsa i Bustera Keaton’a. To będzie prawdziwa filmowo-muzyczna podróż, od delikatnych instrumentów akustycznych po burzę syntezatorów. Świat kina niemego przybliży nam podczas krótkich wstępów do filmów Korek Bojanowski.
© 2021 E-maNufactura