Co robić na majówkę w Poznaniu? W Laboratorium Wyobraźni mamy dla Was całą masę atrakcji i zajęć dla dzieci. Zapraszamy na Eko-Majówkę, czyli cały weekend warsztatów dla małych i dużych odkrywców!
Kiedy: od 30 kwietnia do 6 maja
Gdzie: Laboratorium Wyobraźni PPNT
Każdego dnia oferujemy do wyboru nowe, ciekawe warsztaty, tak aby każdy znalazł coś dla siebie! Na warsztatach będą się dobrze bawić dzieci od 5 do... 99 r. ż.
Cały harmonogram i możliwość kupienia biletów on-line znajdziesz na stronie wyobraznia.ppnt.poznan.pl
30 KWIETNIA poniedziałek
Z prądem czy pod prąd? Domowe sposoby na elektryczność
Skąd się bierze prąd i czy można go zrobić samemu? Na warsztatach odkryjemy tajniki niewidzialnego prądu. Sprawdzimy, czy prąd może „mieszkać” w ziemniaku oraz jak z baterii zrobić pędzący wagonik. Liczne doświadczenia pozwolą nam zrozumieć sekrety elektryczności oraz dowiedzieć się, jakie są ekologiczne sposoby pozyskiwania prądu.
1 MAJA wtorek
Nie trać głowy! Naukowy survival
Co zrobisz, by przetrwać zimną noc pod gwiazdami? Jakie umiejętności musisz posiadać, aby ochronić się przed hipotermią i odwodnieniem? Czy wiesz jakie rośliny i zwierzęta mogą Ci zagrażać w trakcie wędrówek pośród gór i lasów? Na najnowszych warsztatach w Laboratorium Wyobraźni spróbujemy wspólnie odkryć zapomniane sekrety rozpalania ognia „z niczego”, budowania schronienia, które zapewni nam ciepło czy orientacji w terenie bez użycia GPS i smartfona. Zajęcia „Naukowy survival” to znakomita okazja, żeby nauczyć się przetrwania w każdych warunkach! W zajęciach mogą wziąć udział dzieci już od 5. roku życia wraz z opiekunami. Charakter warsztatów: zajęcia terenowe
2 MAJA środa
Pytamy żuka co piszczy w trawie
Co by się stało, gdyby zabrało pszczół? Dlaczego lis polarny, lis pospolity i lis pustynny tak bardzo się od siebie różnią? Co łączy krokodyle i bociany? W trakcie warsztatów odpowiemy na te pytania, a także będziemy odkrywali powiązania pomiędzy różnymi organizmami oraz ich otoczeniem. Wspólnymi siłami zbudujemy piramidę troficzną, która pomoże nam się dowiedzieć, co może się stać, gdy znikną ptaki lub gdy zabraknie dżdżownic w ziemi. Dowiemy się również, jak rośliny i zwierzęta mogą pomóc nam w odkryciu, czy oddychamy czystym powietrzem.
3 MAJA czwartek
Labuziaki na tropie, znajdź klucz do skrzyni wiedzy!
Na terenie PPNT znaleźć można prawdziwe skarby! Weź udział w grze terenowej na naszej parkowej Edu_Ścieżce, rozwiąż zagadki według instrukcji i zdobądź klucz do skrzynki. To, co w niej znajdziesz będzie twoim skarbem, który będziesz mógł zabrać do domu. Gra będzie znakomitą okazją do poznania tajników badania ph gleby, zrozumienia, skąd rośliny czerpią energię, w jaki sposób woda dociera z korzeni do liści, a także do poznania sposobu na określanie wieku drzewa. Charakter warsztatów: gra terenowa na obszarze Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
5 MAJA sobota
Niezwykłe cechy zwyczajnej wody
Lanie wody wreszcie będzie miało konkretny wymiar! Dowiemy się, dlaczego woda przyjaźni się z elektrycznością, a nie lubi oleju roślinnego? Dlaczego metalowe przedmioty nie zawsze toną w wodzie? Dlaczego woda nie zawsze chce się wylać ze szklanki? Woda to substancja niezwykła, a przy tym, ze względu na swą dostępność, bardzo łatwa w obserwacji i badaniu. Jej zachowanie trudno przy tym na pierwszy rzut oka w oczywisty sposób wytłumaczyć. W związku z tym w trakcie zajęć staniemy się odkrywcami, którzy za pomocą prostych narzędzi będą badać niezwykłe jej właściwości.
6 MAJA niedziela
Podwodne stwory i potwory – sekrety podwodnego świata
Woda ze względu na swoje wyjątkowe właściwości jest domem dla wielu niezwykłych organizmów, które mogą nam się wydawać rodem z innej planety. W takcie warsztatów odkryjemy sekrety podwodnego świata! Zobaczymy zwierzęta i rośliny, które wykształciły najdziwniejsze przystosowania do życia w środowisku wodnym. Będziemy obserwować zwierzęta, które nie moczą nóg, mimo ze chodzą po wodzie oraz takie, które przez większość swego życia wiszą do góry nogami uczepione sufitu niczym nietoperze, z tą różnicą że „sufitem” dla nich jest powierzchnia wody. Poznamy również rośliny wodne, które wcale nie są łagodne – zachowują się one bowiem niczym typowi drapieżcy polujący na zwierzęta
© 2021 E-maNufactura