Festiwal Wysokich Temperatur to impreza artystyczna, podczas której artyści z całego świata dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi pasjonatami "sztuki na gorąco", pokazując publiczności swoją pracę od kulis. Wydarzenie będzie mieć miejsce w pracowniach i ogrodzie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Co roku w warsztatach, pokazach, wykładach i konkursach podczas imprezy bierze udział kilka tysięcy osób.
Kiedy: 23-25 czerwca
Gdzie: pracownia i ogrody Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
- pokaz odlewania rzeźb z żeliwa z pieca uchylnego, który jest pierwszym tego typu piecem w Europie,
- pokaz odlewania żeliwa w piecu plenerowym, który ze względu na swój widowiskowy charakter jest corocznie jedną z głównych atrakcji Festiwalu,
- pokazy z wykorzystaniem ognia pt. Piec wiadomości oraz wytopu żeliwa w piecu rowerowym "BI/RE-CYCLE”, który napędzany będzie turbiną podłączoną do roweru
Dla uczestników FWT przygotowane zostały także różnorodne warsztaty, w ramach których będzie można samemu zmierzyć się z metalem – wykonać małe formy rzeźbiarskie zarówno z aluminium i z brązu oraz przyjrzeć się procesowi tworzenia biżuterii.
Uczestnicy Festiwalu będą mogli prześledzić różnorodne techniki oraz procesy powstawania ceramiki, m.in technikę tworzenia w tzw. paście egipskiej, wypalaną w technice Raku czy litewskie metody wypału i barwienia. Będzie można zajrzeć do pieca wykonanego z pnia drzewa, spróbować chleba z pieca chlebowego oraz zasmakować kuchni plenerowej . Jak co roku, odbędzie się również akcja Empty Bowls, konkurs na czarkę, a także liczne pokazy i warsztaty.
- autorskie pokazy unikalnych metod formowania szkła na gorąco,
- eksperymenty z deseniami murrine i techniką roll-up, warsztaty, w ramach których uczestnicy przygotują negatywowe dekory, a następnie samodzielnie wykonają obraz ze szkła stapianego
Prezentacjom będą towarzyszyły również wystawy oraz szereg warsztatów – np. kreatywne warsztaty upcyklingu pt. Zmierz się ze szkłem czy Glass Garden, na których uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać ogródki w szklanych naczyniach.
W czasie tegorocznego Festiwalu poznamy również techniki zdobienia i kształtowania szkła w płomieniach palników gzowych zapoznamy się z fazami projektowania naczynia ze szkła w ramach warsztatu pt. Fast Design, podczas którego uczestnicy pod opieką Beaty Mak-Soboty, spróbują swoich sił jako projektanci szkła.
Szczegółowy plan warsztatów i atrakcji na stronie organizatora tutaj
© 2021 E-maNufactura