Pingwin i niedźwiedź polarny zwykle nie mają szansy się spotkać, jednak w filmie „Polaris” poznajemy ich razem.
Pingwin i niedźwiedź polarny zwykle nie mają szansy się spotkać, jednak w filmie „Polaris” poznajemy ich razem. Ciekawy życia pingwin-podróżnik James przybywa z Bieguna Południowego na Północny. Tu poznaje niedźwiedzia Władimira, z którym się zaprzyjaźnia.
Przyjaciele postanawiają wspólnie rozwikłać pewną zagadkę. Niczym prawdziwi naukowcy stawiają pytania, hipotezy i sprawdzają je, obserwując różne zjawiska. Naukowa przygoda prowadzi ich do budowy obserwatorium i statku kosmicznego. Obserwując z kosmosu Ziemię, Marsa i Saturna poznają sekrety planet, ich podobieństwa i różnice. „Polaris” to mądry i piękny animowany film, który poprzez wciągającą historię wprowadza pojęcia ruchu obrotowego Ziemi, poznaje z różnymi rodzajami ciał kosmicznych i wprowadza najważniejsze elementy metody naukowej.
Uczenie (się) przez badanie
„Polaris” może być też inspiracją dla nauczycieli, edukatorów i rodziców. Film pokazuje sposób uczenia (się) poprzez samodzielne dociekania i poszukiwanie odpowiedzi. Warto wsłuchać się w pytania, jakie zadają dzieci i nie wyręczać ich w odkrywaniu świata. Takie pytania są ważnym elementem cennej edukacyjnie metody badawczej. Praca z podręcznikiem czy zeszytem ćwiczeń, a nawet tablicą multimedialną, tworzy środowisko, które raczej udziela dzieciom odpowiedzi. Niekoniecznie na ich własne pytania. Tymczasem potrzebne są im okazje, by ćwiczyć zdolność obserwacji, samodzielnego patrzenia i dostrzegania powiązań. Krytyczną analizę zjawisk, stawianie pytań i poszukiwanie odpowiedzi. Takie podejście, jeśli stosujemy je przez dłuższy czas, rozwija wiele kompetencji i zdolności jednocześnie. Tak pracują naukowcy, a pragniemy rozwijać u dzieci właśnie pasje badawcze.
Czas:
13 sierpnia, godz.11:00
14 sierpnia, godz.13:00
Miejsce: Centrum Nauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa
Cena: 18 zł
Strona organizatora: kopernik.org.pl
© 2021 E-maNufactura