Szczury nie są zbyt wymagające, ale nie oznacza to oczywiście, że zadowolą się byle czym. Pamiętajmy, że domowe szczury są znacznie delikatniejsze od swoich dzikich kuzynów. Bardziej podatne na choroby i wrażliwe na złą dietę. Odpowiedni pokarm jest najważniejszy. I dobre mieszkanie, czyli klatka. Niemniej ważny jest jednak kontakt z człowiekiem, ponieważ szczury to bardzo towarzyskie, ale też wrażliwe zwierzęta.
Szczur i jego dom – jaką klatkę wybrać?
Szczur do szczęścia potrzebuje kilku rzeczy. Pierwsza z nich to odpowiednia klatka. Tak inteligentnego, ciekawego świata i ruchliwego zwierzaka nie można zamknąć w małej klateczce, w której nie będzie miał nic innego do roboty poza spaniem. Być może będziemy musieli wytłumaczyć to naszemu dziecku, które wybierając klatkę dla swojego pupila bardziej kieruje się jej urodą niż funkcjonalnością.
Dla szczura najlepsze są klatki takie, jakie zwykle kupuje się koszatniczkom. Są one zarówno odpowiednio duże, jak i solidnie wykonane. Znajdzie się w nich miejsce na wszystkie niezbędne akcesoria, czyli miski, poidło, domek, hamak oraz różnego rodzaju półki, drabinki czy tunele.
Te ostatnie są bardzo ważne, ponieważ zapewniają szczurowi odpowiednią dawkę rozrywki i gimnastyki. Oczywiście będziemy naszego pupila wypuszczać z klatki na spacery, ale i tak sporo czasu w niej będzie spędzał, więc powinien mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń i zajęcia. Te inteligentne zwierzęta nie powinny się nudzić.
Szczurki są również bardzo towarzyskie. Z tego powodu warto rozważyć, czy nie zakupić od razu dwóch zwierzątek. Lepiej, gdy będą tej samej płci, by uniknąć niepożądanego potomstwa. Można kupić parkę, ale wówczas samca powinniśmy wykastrować. Jest to możliwe, tylko trzeba znaleźć weterynarza, który ma doświadczenie w leczeniu tak małych zwierząt.
Klatkę dla szczura ustawiamy w takim miejscu, by nasz pupil mógł mieć trochę spokoju, ale jednocześnie byśmy my i nasze dziecko mieli do niej dobry dostęp. Klatka nie powinna stać w przeciągu ani w pobliżu źródła ciepła, np. kaloryfera. Złym wyborem jest również kuchnia, a to ze względu na duże wahania temperatury i wilgotności oraz na opary wydobywające podczas gotowania.
Na dno klatki sypiemy odpowiednią ściółkę. Mogą to być trociny, ale najczęściej, ze względu na jej chłonność, stosuje się ściółkę granulowaną. Całkowicie nie nadaje się do tego siano, które szybko zaczyna gnić pod wpływem wilgoci. Sianko można ewentualnie dać do szczurzego domku jako posłanie, jednak lepsze będą dostępne w sklepach specjalne ściółki bawełniane.
Czym karmić szczura?
Drugą ważna rzeczą jest odpowiednia dieta, którą należy szczurowi zapewnić. Ma ona niebagatelny wpływ na zdrowie naszych pupili, dlatego musimy dokładnie wytłumaczyć dziecku, co zwierzątko może jeść, a czego nie powinno, ponieważ może mu zaszkodzić.
O szczurach mówi się, że są wszystkożerne. Znaczy to, że jedzą zarówno pokarm pochodzenia zwierzęcego, jak i pokarm roślinny. Podstawą ich diety jest jednak ziarno zbóż, które jednocześnie jest głównym składnikiem dostępnych w sklepach zoologicznych pokarmów dla szczurów (wyprawa po jedzenie dla pupila może być okazją do wspólnego spędzania z dzieckiem czasu).
Taki pokarm może być również podstawowym pożywieniem naszych pupili, szczególnie jeśli jest najlepszej jakości. Właściwie zwierzak powinien mieć do niego stały dostęp, czyli zawsze powinien się on znajdować w jego miseczce. Oczywiście karma nie może być tylko wilgotny ani spleśniały.
Dietę gryzoni należy urozmaicać przede wszystkim warzywami i owocami. Nie zapomnijmy powiedzieć naszemu dziecku, że powinno umyć je przed podaniem szczurkowi (jeśli taka czynność nie jest dla niego jeszcze zbyt trudna).
Z warzyw szczury mogą jeść gotowane ziemniaki, kalafiora, cykorię, kabaczki, ogórki, pomidory, buraczki, warzywa strączkowe, karczochy, marchew, seler, kalarepę, kukurydzę, rzepę, gotowaną brukselkę, rzodkiewkę, szparagi, cukinię i dynię. Z owoców zaś: jabłka, gruszki, banany, brzoskwinie, nektarynki, morele, śliwki, winogrona, jagody, porzeczki, agrest, borówki, maliny, wiśnie, czereśnie, granaty, awokado, kiwi, arbuzy, melony, itd.
Oprócz tego szczury mogą dostawać do jedzenia kiełki, które są bogatym źródłem składników odżywczych, zioła, nieokorowane gałązki z drzew liściastych, zioła, zieleninę i suchy chleb wieloziarnisty.
Jak to zostało powiedziane wcześniej, gryzonie te chętnie jedzą również pokarm pochodzenia zwierzęcego. Przede wszystkim będzie to gotowane mięso (choć podawanie go wzbudza kontrowersję i nie wszyscy właściciele szczurów mięsa swoim pupilom podają). Najlepsze jest mięso drobiowe i ryby. Od czasu do czasu można dać szczurowi odrobię białego sera. Niektórzy stosują również suche karmy dla kotów (kilkanaście ziarenek w tygodniu). Dodatek białka zwierzęcego zawierają również najlepszej jakości gotowe pokarmy dla szczurów.
Koniecznie musimy uświadomić naszą pociechę, że nie należy karmić szczurów resztkami z naszych posiłków, wędlinami ani żadnymi słodyczami. Niewskazane jest również mleko ze względu na zawartość laktozy. Pamiętajmy też, że warzywa, owoce, mięso i tym podobne pokarmy szybko się psują, dlatego dajemy tylko taką ich ilość, która może być szybko zjedzona.