Obecnie bardzo łatwo i szybko można zweryfikować, czy faktycznie jesteś w ciąży. Testy ciążowe dostępne w aptekach i drogeriach wg zapewnień producentów potrafią wykryć ciąże już 6 dni po zapłodnieniu ( a zatem często jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki). Najlepiej jednak wykonać je w terminie spodziewanego okresu, jeśli ten się nie pojawił. Testy ciążowe nie są oczywiście w 100% wiarygodne, choć podobno częściej zdarzają się fałszywie ujemne wyniki, niż fałszywie dodatnie. Zatem, jeśli test potwierdził ciąże, najprawdopodobniej w niej jesteś! Aby mieć 100% pewności można wykonać test Beta – HCG z krwi. Można go wykonać w przychodni już kilka dni po domniemanym zapłodnieniu - w pierwszym okresie ciąży stężenie tego hormonu przyrasta bardzo szybko.
Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Większość kobiet pierwsze objawy ciąży zauważa ok 4-6 tygodnia ciąży. Zwykle nasilają się aż do końca pierwszego trymestru a potem zaczynają powoli ustępować. Jakich wczesnych objawów ciąży możesz się spodziewać?
Brak okresu- zwykle to pierwszy sygnał do wykonania testu ciążowego. Jednak kobiety, które nie miesiączkują regularnie, mogą łatwo przegapić ten moment. Sporadycznie zdarzają się także przypadki kobiet miesiączkujących na początku ciąży. W niektórych przypadkach może wystąpić plamienie – to tzw. krwawienie implantacyjne, do którego może dojść w momencie zagnieżdżania się zarodka.
Wrażliwe i bolesne piersi – zmiany hormonalne mogą powodować tkliwość i bolesność piersi, choć niektóre panie skarżą się na tę dolegliwość także przed okresem. W ciąży dodatkowo mogą ciemnieć brodawki i pojawić się bardziej widoczne żyły.
Zawroty głowy - zmiany hormonalne powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych tak, aby maleństwo dostało jak najwięcej składników odżywczych. Ciśnienie krwi przyszłej mamy obniża się i dlatego mogą wystąpić zawroty głowy lub omdlenia. Z drugiej strony zawroty głowy mogą być spowodowane złym odżywianiem. Ciężarne na wczesnym etapie często tracą apetyt i pomijają np. śniadanie. Gwałtowny spadek cukru we krwi może spowodować złe samopoczucie.
Zmęczenie i senność – odpowiedzialny jest za to wzrost poziomu progesteronu – hormonu, który zaczyna wydzielać się w czasie ciąży. Wiele przyszłych mam narzeka na nieustanne zmęczenie i mogłoby spać niemal 24/h na dobę. Z reguły objaw ten mija w II trymestrze i pojawia się wtedy duży zastrzyk energii.
Wrażliwość na zapachy, mdłości, wymioty - wiele przyszłych mam uskarża się na mdłości lub mdłości połączone z wymiotami, szczególnie rano. Ich węch staje się także o wiele bardziej wyczulony: przeszkadza im dym papierosowy, czasem nawet ulubione perfumy zaczynają być drażniące.
Metaliczny posmak w ustach – uczucie, jakby się żuło… monetę. Z reguły pojawia się dość wcześnie, bo już ok 5-6 tygodnia ciąży i przechodzi w II trymestrze.
Zwiększona potrzeba oddawania moczu – to co prawda dopiero preludium do tego, co będzie w zaawansowanej ciąży, ale już na wczesnym etapie może pojawić się zwiększona potrzeba odwiedzania toalety. Jest to związane z powiększającą się macicą i uciskiem na pęcherz.
Częste infekcje pochwy - grzybica lub inne lekkie stany zapalne bardzo często dają o sobie znać w pierwszych tygodniach ciąży. Winę za to ponosi najczęściej osłabiony układ immunologiczny i zwiększone ukrwienie ścian pochwy. Musisz teraz szczególnie uważać, zwłaszcza, jesli bywasz na basenie. Warto rozpocząć stosowanie probiotyków dopochwowych, które pomogą zadbać o odpowiednie pH pochwy.