Mleko migdałowe, podobnie jak mleko sojowe znane jest głównie osobom cierpiącym na nietolerancję laktozy. W dużych kartonowych opakowaniach stoi w rzędzie w sklepach ze zdrową żywnością. Niestety takie sklepowe mleko, bardzo często zniechęca. Przede wszystkim odpychająca jest cena, ale także smak i zawartość cukru. Dla wielu osób „gotowe” mleko migdałowe ma gorzkawy posmak, jest podejrzanie wodniste i ogólnie nieciekawe. Jest na to sposób!
Mleko migdałowe domowy sposobem – przepis
Można w bardzo prosty sposób przygotować mleko migdałowe w domu. Wystarczą trzy rzeczy: płatki migdałowe, woda i gaza. Wieczorem 1 szklankę płatków migdałowych zalewamy 3 szklankami wody i odstawiamy na noc. Rankiem miksujemy całość w blenderze na gładką masę. Powstanie biały, mętny płyt. Kolejnym krokiem jest przecedzenie go przez sitko wyłożone gazą. Na jej powierzchni osiądzie miąższ migdałów, który można później wykorzystać jako zagęstnik do zup, sosów, lub wegański twarożek. Przecedzony płyn to gotowe mleko migdałowe. Można je lekko osłodzić miodem lub syropem z agawy, dodając kilka ziarenek wanilii. Czyż to nie jest proste? Idealne, pyszne, zdrowe i pożywne mleko migdałowe przygotowane w kilka chwil.
Dlaczego warto pić mleko migdałowe?
Mleko migdałowe nie zawiera kazeiny. Kazeina to ciężkostrawne białko mleka krowiego odpowiedzialne za całą masę chorób, między innymi za choroby serca, choroby układu nerwowego, za zespół chronicznego zmęczenia czy osteoporozę. Mleko migdałowe ma bardzo niewielką ilość kalorii, około 30 kalorii na szklankę, więc polecane jest także osobom na diecie, lub po prostu dbającym o linię. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, dużą ilość białka i cały rząd witamin, na czele z witaminą E, witaminami z grupy B, E i PP. Zawiera także żelazo, miedź, mangan, tryptofan, magnez, potas i fosfor. Dzięki niskiej zawartości cukru , tłuszczu i węglowodanów, mleko migdałowe szczególnie polecane jest osobom chorującym na cukrzycę.
Zdecydowanie warto pić mleko migdałowe. To prawdziwa skarbnica zdrowia!