Wielokrotnie w czasie wypełniania codziennych obowiązków tracimy z oczu najważniejszy cel. Być może czasem w ogóle nie jesteśmy w stanie sobie go uświadomić. Ale nawet w najtrudniejszych chwilach możemy zrobić krok wstecz i zatrzymać się na chwile. To moment, aby oczyścić umysł i ze świeżym spojrzeniem zadać sobie pytanie: Co tak naprawdę jest tutaj ważne?
Czym jest uważne rodzicielstwo?
Praktyka ważnego rodzicielstwa to forma indywidualnej medytacji, zwłaszcza na początku wymaga także wewnętrznej dyscypliny. To włączenie prawdziwej uwagi i otwartości do naszych kontaktów z dzieckiem. Rodzic uważny jest przytomny, obecny i nieoceniający. Taka postawa niesie za sobą bardzo wiele korzyści - zarówno dla dziecka jak i rodzica. Możemy uwolnić się od natrętnych myśli i skierować umysł na spokojne tory. Życie staje się bardziej świadome i radosne Ten spokój i jasność możemy wnieść w nasze kontakty z dzieckiem. Dziecko z kolei czuje bezwarunkową akceptacje - wie, że jego głos jest ważny, a uczucia - także trudne emocje - zasługują na szacunek.
Bardzo często w życiu codziennym potrzeby dzieci (zwłaszcza w modelu rodziny większym niż 2+1) kolidują wzajemnie ze sobą lub naszymi rodzicielskimi planami. Zamiast koncentrować się na tym, że nasze potrzeby są różne, uważne rodzicielstwo skoncentruje się na tym w jakim stopniu potrzeby te się wzajemnie pokrywają. Nasze życia głęboko się przenikają. W rodzinie nieustannie zachodzi sprzężenie zwrotne, dlatego warto dbać o zaspokojenie potrzeb wszystkich osób w niej obecnych.
Może warto czasem przestać się spieszyć i podążyć za dzieckiem? Przystanąć na chwilę i odkrywać świat w jego tempie? Dzieci są doskonałymi nauczycielami uważności. Ponieważ nie znają poczucia czasu, każdej czynności oddają się bez reszty- bez względu na to czy to układanie klocków czy zbieranie liści w trakcie jesiennego spaceru. Zadbanie o wrażliwość w naszych stosunkach z dziećmi sprawi, że nasza więź się zacieśni. Dzięki temu, że nasza obecność zyska nową jakość, nasze zaangażowanie w ich sprawy będzie bardziej odczuwalne- także w trudnych chwilach. Może się także okazać, że trudne do podjęcia decyzje podjęte z wrażliwością i uwagą staną się o wiele prostsze, a dzieci obdarowane niepodzielną uwagą rodzica, staną się znacznie bardziej skore do współpracy.