Olej kokosowy to niezastąpione źródło kwasów nasyconych jak: kwas laurynowy, palmitynowy, kaprylowy, jak i kwasów nienasyconych: kwas oleinowy, linolenowy). Jest on przede wszystkim w większości złożony ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCFA), których działanie istotnie różni się od działania długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (LCFA).
Olej kokosowy jest bardzo ceniony ze względu na swoje właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne, poza walorami czysto smakowymi, znajduje on zastosowanie kosmetyce i medycynie.]. Warto pamiętać, by kupować tylko olej kokosowy tłoczony na zimno. W temperaturze do 26 stopni C zachowuje postać stałą, ma biały kolor, posiada widoczne słoje i przyjemny koksowy zapach., Unikajmy oleju kokosowego rafinowanego, ponieważ jest on produkowany w wysokich temperaturach, często przy użyciu chemicznych rozpuszczalników.
Olej kokosowy: zastosowanie
Kuchnia
- W kuchni do pieczenia, smażenia oraz do deserów. Mogą go używać diabetycy, nie zawiera cholesterolu i nie odkłada się w postaci tkani tłuszczowej.
- Nadaje się takze do smarowania pieczywa.
- Sprawdza się również w czasie smażenia w wysokich temperaturach, gdyż nie jest toksyczny i nie traci swoich cennych właściwości.
- Można go stosować zarówno w kuchni azjatyckiej do ryży, mięs czy sałatek, jak i kuchni wegańskiej czy wegetariańskiej.
Kosmetyka
- Idealnie nadaje się do pielęgnacji ciała, ponieważ delikatnie nawilża skórę oraz wyrównuje jej koloryt.
- Można go również wykorzystać jako balsam, zarówno do rąk, jak i ust, a dzięki temu, że zawiera witaminę E pomaga naprawiać drobne pęknięcia, poparzenia czy inne urazy.
- Poprawia wilgotność skóry oraz blokuje około 20% promieni słonecznych UV.
- Dostarcza skórze antyoksydantów, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe.
- Jako płyn może być wykorzystywany do wybielania zębów. Można przygotować z niego pastę do zębów: wystarczy go zmieszać z sodą oczyszczoną, sproszkowanymi skorupkami jaj, ksylitolem i olejkami eterycznymi.
- Doskonały także do pielęgnacji dzieci i niemowląt (wszelkie podrażnienia skóry, okolica pieluszkowa, itd.).
Medycyna
- Olej kokosowy zawiera dużo trójglicerydów o średniej długości łańcuchów tłuszczowych, które przechodzą z układu pokarmowego bezpośrednio do wątroby, dzięki czemu są szybko przyswajane jako źródła energii i korzystnie wpływają na nasz organizm.
- Wykorzystywany jest do walki z wirusami, bakteriami i grzybami. Dzięki zawartości kwasu laurynowego, zwalcza zakażenia grzybicze oraz grzybicę stóp. Wykorzystywany jest jako do walki z infekcjami takimi jak: wirus grypy, wirus zapalenia wątroby typu C , a nawet wirus HIV. Kwas ten znajduje się również w mleku kobiecym!
- Pomaga łagodzić stany padaczkowe i epilepsję, poprzez wykorzystanie diety ketogenicznej (bogatą w tłuszcze, a ubogą w węglowodany). Dieta ta polega na jedzeniu bardzo dużej ilości tłuszczów, co powoduje zwiększenie stężenia ciał ketonowych we krwi czyli ketozę, a dzięki temu osoba chora może spożywać większą liczbę węglowodanów.
- Spożywanie oleju kokosowego pozytywnie wpływa na obniżenie ryzyka wystąpienia chorób serca, ponieważ zmniejsza cholesterol całkowity i LDL ( czyli ten zły ), a jednocześnie podnosi poziom HDL ( dobry cholesterol )i poprawia czynniki krzepnięcia krwi.
- Wspomaga leczenie choroby Azheimera, poprzez wytwarzanie ciał ketonowych, które dostarczają energii dla komórek mózgowych, w wyniku czego obserwuje się zmniejszenie objawów choroby.
- Pomaga również cukrzykom, ponieważ usprawnia wydzielanie insuliny i reguluje poziom cukru we krwi.
- Ponadto pomaga spalać tłuszcz, ponieważ trójglicerydy, które zawiera olej kokosowy zwiększają zużycie energii, w porównaniu z taką samą dawką tłuszczów pochodzących z długich kwasów. Dodatkowo na podstawie badań zaobserwowano, iż ciała ketonowe zmniejszają apetyt, a tym samym pozytywnie wpływają na utratę masy ciała.
Jak widać zastosowanie oleju kokosowego jest bardzo bogate i warto mieć go zawsze w swoim domu!