W trakcie warsztatów wyruszymy śladem Adama Mickiewicza.
5 lipca, wtorek
Litwo, ojczyzno moja… zapraszamy na chołodziec!
Wybierzemy się na Litwę, wspólnie odkryjemy litewskie tajemnice kulinarne – sprawdzimy, co jadano w polskich dworkach, jak wyglądała kuchnia i gdzie trzymano sery oraz zioła… Dowiemy się, co to są kindziuk i bandziuk, ile rodzajów chleba mają Litwini i jaki napój gazowany jest tam najpopularniejszy. Przyrządzimy litewski chołodziec, aby go „milczkiem żwawo zjeść…”.
7 lipca, czwartek
Fular i żabot, nie tylko o francuskiej modzie
Tym razem udamy się śladami Adama Mickiewicza do Paryża, stolicy sztuki i mody. Sprawdzimy, jak ubierali się paryżanie w czasach wieszcza, poznamy projektantów mody, sprawdzimy, co noszą dziś mieszkańcy miasta nad Sekwaną, a następnie wcielimy się w projektantów mody.
12 lipca, wtorek
Tajemnice pewnego dworku, czyli gdzie mieszkał mały Adam
Wybierzemy się do domu rodzinnego wieszcza w Nowogródku, gdzie mały Adam spędził dzieciństwo. Poznamy tajemnice dworku, sprawdzimy, jak żyła rodzina wieszcza, gdzie uczył się mały Adam, czym się bawił i jakie czytał książki. Wykonamy makietę staropolskiego dworku.
14 lipca, czwartek
Żółto i niebiesko, czyli słoneczna Ukraina
Zapraszamy na piękną Ukrainę. Poszukamy słoneczników, które są symbolem tego kraju, poznamy ukraińskie tańce i piosenki, sprawdzimy, jak wyglądają ukraińskie stroje ludowe, dotrzemy do Odessy, poszukamy pomnika… Adama Mickiewicza! Przekonamy się, jak smakuje kawon i sfotografujemy się z własnoręcznie wykonanym słonecznikiem.
19 lipca, wtorek
Niemiecki złotnik w Moguncji. O pomysłowości, która dała nam książki
Pojedźcie z nami do Niemiec, gdzie bywał Adam Mickiewicz. To właśnie tam Jan Gutenberg, złotnik z Moguncji wynalazł druk i książki stały się powszechnie dostępne, nie trzeba już ich było przepisywać ręcznie. Poznamy muzealną Bibliotekę Romantyka, sprawdzimy, jak drukuje się i oprawia książki, obejrzymy najpiękniejsze egzemplarze z Biblioteki Ossolińskiej i stworzymy własne arcydzieła.
21 lipca, czwartek
Zioła i ziółka, czyli szwajcarskie historie
Kolejna podróż zaprowadzi nas do Szwajcarii. W Lozannie okna mieszkania wieszcza wychodziły na krystalicznie czyste jezioro Lemańskie i Alpy. Góry, jeziora, zielone pola… szwajcarska przyroda zachwyca. Nieodłączną jej częścią są zioła i rośliny lecznicze. W czasie zajęć poznamy nazwy i właściwości ziół, a także stworzymy własną leczniczą miksturę.
26 lipca, wtorek
Tureckie spotkanie przy herbacie
Czy Adam Mickiewicz w Turcji wybierał herbatę, czy kawę? Sprawdzimy, jaką w Turcji pija się herbatę i jak smakuje chałwa, posłuchamy też historii o tym, jak Turcy przywieźli kawę do Europy. Na koniec zasiądziemy do wspólnej herbatki z własnoręcznie przez uczestników zrobionymi tureckimi słodyczami.
28 lipca, czwartek
Rzymskie wakacje w Muzeum Pana Tadeusza
Tym razem udamy się do Wiecznego Miasta – przeniesiemy się w czasie i sprawdzimy, jak zmienił się Rzym od czasów, kiedy odwiedzał go Adam Mickiewicz, pójdziemy śladami wieszcza przez rzymskie ulice, aby dotrzeć do Schodów Hiszpańskich, na których każdy chce mieć zdjęcie – obejrzymy dawne i współczesne fotografie z Rzymu, i wykonamy własne zdjęcia.
Czas trwania: 12.00-14.00
Wstęp wolny
Zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat
Czas: 5-28 lipca, godz.12:00-14:00
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusz, Rynek 6, Wrocław
Cena: 0 zł
Strona organizatora: pantadeusz.ossolineum.pl
© 2021 E-maNufactura