Małe dzieci, które mają jeszcze problem z rozróżnianiem sennej fikcji i rzeczywistości przeżywają koszmary senne bardzo intensywnie, dlatego tak ciężko u nich o spokojny sen. Czasami mogą one nawet wywołać zaburzenia lękowe.
Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak proste i oczywiste mogą być zaburzenia snu dziecka.
Dlaczego dziecko budzi się z krzykiem?
Zobacz jak zapewnić dziecku spokojny sen – sprawdź, czy któraś z przyczyn dotyczy Twojego dziecka:
- ogląda przed snem nieodpowiednie programy?
WYELIMINUJ programy z treściami zawierającymi przemoc, agresję, wulgaryzmy, programy nieprzystosowane dla dzieci. Najlepiej w ogóle nie włączaj telewizji przed snem. Zwróć również uwagę na inne środki masowego przekazu, z którymi może zetknąć się dziecko: czasopisma, internet jak również książki i gry komputerowe.
-przeżywa sytuacje stresujące lub żyje w permanentnym stresie?
Taką sytuację może wywołać wiele czynników: problemy osobiste, zaburzenia lękowe, sytuacja rodzinna, sytuacja w szkole czy przedszkolu. Warto przyjrzeć się dziecięcym problemom, zachowaniu swojej pociechy, dużo rozmawiać, wspierać i służyć pomocą.
-boi się ciemności pokoju, gdy gaśnie światło widzi potwora, który w rzeczywistości jest cieniem zabawki.
ZAPAL lampkę nocną przed snem, wytłumacz, że poruszające się gałązki uderzają o dach a wiatr porusza otwartym oknem. Pobawcie się w tworzenie cienia za dnia, pokaż, że małe przedmioty mogą mieć wielki cień, nawet człowiek ma swój cień, który w różnych warunkach zmienia wielkość. Spokojny sen zapewni wyeliminowanie czynników wywołujących lęk - nie stwarzaj sytuacji, w których ciemność kojarzona jest ze strachem.
-nie akceptuje siebie, uważa, że jest złe, mało wartościowe, drażnią je własne wady, niedoskonałości charakteru.
Pomagaj budować mu pozytywny obraz własnej osoby. Doceniaj, chwal, dodawaj otuchy, odwagi, traktuj je po partnersku, szanuj jego uczucia.
-ktoś zranił jego uczucia, wywołał strach, pozostawił w jego pamięci niemiłe wspomnienia, które powracają we śnie, często niedosłownie, ale np. szczekające na dziecko stado psów może oznaczać np. problem w odnalezieniu miejsca w grupie rówieśniczej lub rodzinie, w której wszyscy mają do niego jakieś zarzuty, pretensje, naśmiewają się z niego. Nie jest to oczywiście uniwersalna interpretacja takiego snu, gdyż każdy z nich musimy konfrontować z rzeczywistą sytuacją, jaka spotyka dane dziecko. Najważniejsza jest dogłębna analiza przyczyn.
Spokojny sen pomoże zapewnić również ulubiony miś, poduszka lub kocyk, dziecko zasypiając ma wtedy obok siebie coś bliskiego, co miło mu się kojarzy. W momencie niespokojnego wybudzania się ze snu nie budźmy dziecka, wystarczy przytulenie i zapewnienie, że jest bezpieczne.
Warto przyjrzeć się dziecięcym snom i ich zaburzeniom - jeśli maluch pamięta swoje nocne koszmary ich interpretacja może pomóc nam w doszukaniu się przyczyny ich występowania. Nie narzucajmy jednak własnej interpretacji dziecku, reagujmy tylko w sytuacji wyraźnego lęku przed tym, co dziecko widziało we śnie i pomagajmy uświadomić, że to o czym się śni nie dzieje się naprawdę.