Spanie z dzieckiem nie było planowaną decyzją. Kupiliśmy łóżeczko przekonani, że nasza pierworodna pociecha będzie bez problemu przesypiała noce (od samego początku ma się rozumieć). Nieświadomość niedoświadczonych rodziców jest taka urocza... Przez dobry miesiąc wstawałam do małej, by karmić ją w nocy i skrupulatnie odkładałam ją do łóżeczka. Procedura powtarzała się kilkukrotnie każdej nocy, bo córka wolała przytulanie się do mamy od samotnego leżenia w łóżeczku. Cienie pod oczami robiły się coraz ciemniejsze i to właśnie mąż powiedział: „Odpuść te recepty na idealne dziecko i weź ją do łóżka”. I życie nagle stało się o wiele łatwiejsze.
Spanie z dzieckiem: na co warto zwrócić uwagę?
Poza wygodą, powinniście kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem malucha. Zanim weźmiecie dziecko do łóżka, warto rozważyć kilka kwestii:
- Palisz papierosy? Nie śpisz z dzieckiem!
- Jesteś bardzo zmęczony? Lepiej odłóż dziecko do jego łóżeczka.
- Wypiłeś drinka, wziąłeś leki albo inną substancję, która obniża twoją świadomość? Synek lub córka wraca do swojego łóżeczka.
- Starsze rodzeństwo nie powinno spać z niemowlęciem. Innymi słowy: czekamy aż młodsze skończy pierwszy rok życia.
- Nie owijaj dziecka np. w becik, jeśli śpicie razem. Maleństwo może się przegrzać, a mając skrępowane rączki i nóżki nie będzie w stanie samo się odkryć lub zawiadomić rodziców.
- Bardzo długie włosy rodzica powinny być związane by przypadkiem nie owinęły się wokół szyjki malucha.
Co-sleeping a SIDS
Przeciwnicy spania z dzieckiem twierdzą, że wiele przypadków SIDS (Sudden Infant Death Syndrome – Zespół Nagłego Zgonu Niemowlęcia) związane było z dzieleniem łóżka z niemowlęciem. Jednak bardziej szczegółowe badanie wykazało, że jedynie co-sleeping połączony z niebezpiecznymi czynnikami przyczyniał się do SIDS.
Czynnikiem ryzyka może być palenie papierosów, nawet jeśli rodzic nie śpi z dzieckiem! Jednak, gdy paląca mama lub tata zdecydują się na wspólne spanie z niemowlęciem ryzyko znacznie wzrasta. Jeszcze groźniejsze jest palenie w ciąży. Można więc napisać, że aby zminimalizować ryzyko SIDS lepiej odkładać dziecko do łóżeczka, ale prawda jest taka, że to rzucenie palenia będzie najlepszym rozwiązaniem. Nieważne czy jesteśmy entuzjastami spania z dzieckiem, czy wręcz przeciwnie.
Jak przygotować łóżko do spania z niemowlęciem?
Zdecydowałeś się? Przygotuj łóżko! Nasze „dorosłe” łóżka nie są idealnym środowiskiem dla niemowląt. Upewnij się, że w łóżku nie ma wgłębień, do których mogłoby wpaść dziecko. Czy maleństwo nie wpadnie między przestrzeń między materacem a ścianą? Na wszelki wypadek usuń miękkie, puchate poduszki i ciężkie koce oraz narzuty.
Po przeczytaniu tego tekstu z przerażeniem myślisz o spaniu z dzieckiem? Nie bój się – razem z mężem przeszliśmy już ten etap w życiu (tak jak wielu innych rodziców) i wspominamy go bardzo miło. A na koniec małe statystyki. Według badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii 50% dzieci do 3 miesiąca życia w jakimś stopniu spało z rodzicami. Jak widać jest to bardziej popularne rozwiązanie niż pierwotnie zakładałeś!