Dziecko ludzkie rodzi się z naturalną potrzebą bliskości i najlepiej rozwija się w bliskości z opiekunem. Trudno się spodziewać, że dziecko spędzi swój okres niemowlęcy w pozycji leżącej w łóżeczku lub wózku. Nie ma chyba rodziców, którzy nie noszą swoich dzieci na rękach, jednak na dłuższą metę taki sposób noszenia może być dla nich mocno obciążający. Warto ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie tak, by czerpać z noszenia przyjemność oraz by było ono korzystne dla obu stron, a więc wspierało prawidłową pozycję dziecka podczas noszenia oraz postawę ciała osoby noszącej.
Chusta czy nosidełko dla dziecka?
Rynek ugina się obecnie pod ciężarem sprzętów do noszenia dzieci. Co rusz pojawiają się nowe propozycje. Warto jednak być ostrożnym przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Właściwy wybór sprzętu jest uzależniony od co najmniej kilku czynników, wśród których najważniejsze to: wiek dziecka, jego waga, etap rozwoju ruchowego oraz nasze osobiste zapotrzebowanie.
Chusty do noszenia dziecka
- Chusty tkane
Najbardziej uniwersalnymi produktami do noszenia dzieci są z całą pewnością chusty tkane wiązane. Są one produkowane z wysokiej jakości bawełny lub innych włókien naturalnych. Występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Do najczęściej wybieranych długości należą: 3,6 m, 4,2 m oraz 4,6 m. Wyboru długości chusty dokonujemy w zależności od swoich gabarytów oraz rodzaju wiązania, które chcemy zastosować, ponieważ chustę tkaną możemy zawiązać na szereg różnych sposobów. Dziecko może być w niej noszone na przodzie, na plecach oraz na biodrze.
Dobre chusty do noszenia dzieci, oprócz tego, że wyprodukowane są z atestowanej przędzy, tkane są splotem skośno-krzyżowym i jest to podstawowa cecha, której powinniśmy szukać przy wyborze chusty dla siebie. Splot ten sprawia, że chusta rozciąga się po skosach, a jednocześnie nie wyciąga się na długość. W efekcie chusta po zawiązaniu nie traci swojego napięcia, dobrze podtrzymując dziecko przez długi czas. Im wyższej jakości przędza, tym chusta lepiej nas odciąża. Pamiętajmy również o tym, że chusta powinna mieć podwójnie obszyte brzegi. Zaznaczony środek chusty oraz różnokolorowe krawędzie będą dużym ułatwieniem przy wiązaniu chusty.
Do największych zalet chust tkanych wiązanych należy to, że chusta rośnie wraz z dzieckiem. Dobra chusta tkana wystarczy nam na cały okres noszenia – nadaje się zarówno dla noworodka, jak i dla kilkulatka. Doskonale dopasowuje się do dziecka. Prawidłowo zawiązana i dociągnięta chusta zabezpiecza fizjologiczną pozycję dziecka w czasie noszenia oraz wspiera naszą postawę.
Innym rodzajem chusty tkanej jest chusta kółkowa. Różni się ona od chusty tkanej wiązanej tym, że jeden z jej końców zakończony jest dwoma kółkami, przez które przeciąga się tkaninę chusty. Bardzo szybko się ją zakłada, umożliwia ona przyjęcie przez dziecko prawidłowej pozycji w chuście (niezależnie od wieku) i doskonale sprawdza się w awaryjnych sytuacjach, kiedy potrzebujemy błyskawicznie zamontować dziecko na sobie. Można w niej nosić na przodzie, na biodrze, a zdarza się również, że i na plecach. Jej wadą jest to, że niesymetrycznie obciąża nasz kręgosłup, tak więc powinno się jej używać jedynie na krótkie wyjścia (15-30 minut, w zależności od wagi dziecka). Miłośnicy chust kółkowych powinni pamiętać, by zakładać chustę naprzemiennie na ona ramiona.
- Chusty elastyczne
Ten rodzaj chust cieszy się popularnością z powodu łatwości użycia – dziecko wkładane jest w ich przypadku do gotowego wiązania. Chusty elastyczne są rozciągliwe i nie wymagają dociągania. Niestety, mają przez to kilka istotnych wad.
Przede wszystkim w chustach tych trudno jest uzyskać prawidłową pozycję dziecka (uzyskuje się zbyt duże odwiedzenie nóżek w stawach biodrowych), jak również kontrolować napięcie materiału. Zazwyczaj jest on napięty zbyt mocno lub zbyt słabo. Szczególnie trudno jest zabezpieczyć górne partie kręgosłupa dziecka oraz jego główkę, co w przypadku noworodków i małych niemowląt jest szczególnie istotne. Wbrew obiegowej opinii, chusty elastyczne są przeciwwskazane u wcześniaków, których noszenie powinno się odbywać jedynie w dobrze dociągniętej chuście tkanej.
Wadą chust elastycznych jest również dodatek włókien syntetycznych, które sprawiają, że szybko się pocimy. W chustach tych nosi się dzieci tylko z przodu. Ponadto niemowlęta szybko wyrastają z takich chust – ze względu na ich rozciągliwość, chusty elastyczne nie nadają się do noszenia dzieci cięższych niż 6-8 kg, ponieważ rodzice szybko odczuwają wzrastający ciężar.
Od kiedy nosidełko dla dziecka?
W przypadku decyzji o zakupie jakiegokolwiek nosidła należy wziąć przede wszystkim pod uwagę to, że przeznaczone są one dla dzieci, które opanowały już umiejętność samodzielnego siadania. Wbrew informacjom podawanym przez niektórych producentów nosideł, nie powinno się w nich nosić dzieci, których układ kostno-mięśniowy nie jest na to gotowy. Nosidła mają to do siebie, że kręgosłup dziecka ulega w nich wyprostowaniu. Dopiero kręgosłup dziecka, które samodzielnie siada i jest w stanie przez dłuższy czas utrzymać się w pozycji siedzącej, jest do takiego obciążenia przystosowany.
- Nosidełko dla dziecka - rodzaje
Na rynku znajdziemy nosidła różnej maści. Warto pamiętać, by wybierać takie, które mają miękki panel obejmujący uda dziecka aż do granicy dołów podkolanowych oraz podtrzymujący kręgosłup dziecka na całej jego długości.
Żadne nosidło nie będzie tak uniwersalne, jak chusta. Przed zakupem z pewnością warto nosidło przymierzyć, ponieważ konstrukcje nosideł bywają różne. Prędzej czy później z każdego nosidła dziecko wyrośnie, natomiast istnieją na rynku również takie, które posiadają możliwość regulacji szerokości oraz wysokości panelu w pewnym zakresie.
Do najczęściej spotykanych nosideł miękkich dostępnych na naszym rodzimym rynku należą: nosidła typu mei-tai, nosidła hybrydowe oraz nosidła klamrowe (zwane ergonomicznymi). Różnią się one sposobem zakładania. Nosidła typu mei-tai posiadają wiązany pas biodrowy oraz wiązane pasy naramienne. Nosidła hybrydowe mają pas biodrowy zapinany na klamrę oraz wiązane pasy naramienne, natomiast nosidła klamrowe są w całości zapinane na klamry.
Nosidła umożliwiają noszenie dziecka na przodzie, na plecach, a niektóre rodzaje również na biodrze.
Prawidłowo używany sprzęt do noszenia dzieci może z pewnością ułatwić życie rodzicom, zapewnić bezpieczeństwo noszonemu dziecku, a dodatkowo przyczynić się do wzmacniania więzi między rodzicami a nowym członkiem rodziny. Wybór między chustą a nosidłem należy oczywiście do rodziców. Warto jednak pamiętać o powyższych zasadach.