Jeśli zamierzasz zapisać do przedszkola swojego 2,5 latka to zacznij już dziś przyuczać go do roli przedszkolaka. Dziecko, które do tej pory było z mamą lub chodziło do żłobka może przeżyć szok spowodowany nagłą zmianą. Do września jest jeszcze kilka miesięcy więc masz jeszcze trochę czasu na przygotowanie Twojego dziecka do przedszkola.
Zacznijmy od pieluchy
Podstawa to korzystanie z toalety. Dwulatki często noszą jeszcze pieluchę i nie mówią, że muszą siku (lub kupę). Jednak w przedszkolu dziecko nie może mieć pieluszki. Te klika miesięcy to czas na trening czystości. Nie można zdjąć dziecku pieluchy 30 sierpnia i 1 września powiedzieć wychowawczyniom, że „dziecko korzysta z toalety”. Ułatw swojemu dziecku start i nie sprawiaj mu dodatkowych trudności związanych z nagłą nauką zgłaszania potrzeb fizjologicznych.
Samodzielne jedzenie posiłków i picie z kubka
Jeśli karmisz swoje dziecko lub dajesz mu pić z butelki lub z kubków niekapków, to najwyższy czas to zmieniać. Ciężko wyobrazić sobie 25 dzieci karmione przez dwie osoby. Pomóż swojemu dziecku opanować używanie łyżki, pozwól się ubrudzić, ale przede wszystkim – pozwól mu jeść samodzielnie. Druga sprawa to picie. W przedszkolu dzieci piją z kubków lub szklanek. Jest naprawdę wiele dzieci, które przychodzą do przedszkola i w ogóle nie potrafią pić, bo do tej pory miały w rękach tylko niekapki. Jako odpowiedzialny rodzic powinieneś pomóc opanować maluchowi picie z kubka.
Samodzielne ubieranie i rozbieranie
Staraj się nauczyć dziecko zakładać kapcie, ubierać czapkę, spodnie itd. Dziecko w wieku 2,5 lat lubi takie wyzwania i chętnie podejmie próby ubierania i rozbierania. W przedszkolu ta umiejętność na pewno mu się przyda, a macie jeszcze trochę czasu na opanowanie tej umiejętności. To będzie świetna zabawa!
Oswojenie się z przedszkolem
Już dziś powiedz dziecku, że wkrótce zacznie chodzić do przedszkola. Przedstawiaj to miejsce jako miłe i przyjazne. Pełne zabawek i innych dzieci, z którymi będzie się bawić. Stwórz dziecku pozytywny obraz przedszkola. Warto kupić książeczki o takiej tematyce. Chodźcie również na spacery w okolice przedszkola. Pokaż mu budynek i plac zabaw. Jeśli możecie, to wejdźcie do środka i „pozwiedzajcie” lub pójdźcie się pobawić na placu zabaw. Jeśli jest taka możliwość – przedstaw swoje dziecko wychowawczyniom. Dziecko powoli będzie poznawać nowe miejsce i chętniej przekroczy próg przedszkola.
Nie strasz
Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem. Nigdy nie mów rzeczy typu „jak będziesz niegrzeczny to pójdziesz do przedszkola, tam Cię nauczą”. Kto by chciał iść do miejsca, do którego idzie się za karę. Uważaj też gdy rozmawiasz z innymi dorosłymi w obecności dziecka o swoich obawach dotyczących przedszkola. Nie okazuj przy nim, że się martwisz czy Twój maluszek będzie płakał itp. Dziecko to uważny obserwator, więc lepiej uważać i nie przekazywać mu swoich obaw.
Naprawdę warto wcześniej przygotować dziecko do pójścia do przedszkola. Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci przygotować malucha do przedszkola. Adaptacja w nowym miejscu może okazać się dużo łatwiejsza jeśli dziecko jest samodzielne i idzie do miejsca, które zna. Drodzy rodzice – skorzystajcie z tych kliku miesięcy i ułatwcie sobie i dziecku start w przedszkolu.
Dowiedz się więcej o rekrutacji do przedszkoli:
- Rekrutacja do przedszkola 2017 – temat rzeka
- Czy dwulatki powinny uczęszczać do przedszkola?
- Wczesna edukacja – gwarancja sukcesu w przyszłości?
- Wybór przedszkola: 10 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę
- Po co iść na dni otwarte do przedszkola?
- Adaptacja przedszkolaka w nowym miejscu i grupie rówieśniczej
To jeden z tekstów w ramach naszej Akcji: Edukacja.
Więcej informacji o rekrutacji do przedszkoli i zmianach w edukacji znajdziesz tu.