W moim domu ten dzień zaczęło się celebrować dopiero, kiedy pojawiły się dzieci. Oczywiście daleko nam do charakterystycznego chodzenia po domach i zabawy w „cukierek albo psikus”, ale w równie ciekawy sposób spędzamy ten czas. Najważniejsze w przygotowaniach jest zaangażowanie dziecka w każdą czynność - tak, aby wspólnymi siłami stworzyć atmosferę Halloween. Oczywiście przebranie się za czarownicę, potwora, czy dynię jest samo w sobie ekscytujące. Jednak, aby wieczór stał się naprawdę niezapomniany nie możemy pominąć kilku innych, ważnych punktów programu. Jestem zdecydowanie zwolenniczką własnoręcznego wykonania dekoracji, jednak zdaję sobie sprawę, że często z powodu braku czasu jest to po prostu nierealne. Na szczęście w sklepach znajdziemy ogromny wybór gadżetów związanych z tym świętem, które pięknie, a raczej strasznie udekorują nasz dom.
Halloween - samodzielnie wykonane dekoracje
- Dyniowy lampion
Zakup dyni i stworzenie z niej lampionu jest naszą rodzinną tradycją- nie zajmie to dużo czasu, a emocje towarzyszące temu zadaniu są tego warte.. Nie wspomnę o satysfakcji, którą będziemy czuć zapalając taki lampion. Dodatkowo, miąższ dyni wykorzystamy przy tworzeniu „strasznego” menu.
- Pajęczyna
Do tego celu można wykorzystać gazę, papier toaletowy czy po prostu pocięte prześcieradła. Jednak najlepszym zamiennikiem prawdziwej pajęczyny jest etamina-materiał, który znajdziemy w każdej pasmanterii czy też sklepie z krawiectwem.
Podczas kiedy my będziemy zawieszać pajęczyny, nasze dziecko może kolorować i ozdabiać wycięte wcześniej z brystolu czarownice, pająki i duchy, które wspólnie pozawieszamy w kolejnym kroku.
Menu na Halloween
Wspólnymi siłami także warto zadbać o przekąski. Przepisy są banalnie proste i niezbyt czasochłonne. Pojawiły się nawet książki kucharskie z przepisami wyłącznie na Halloween. Nasza rodzina przetestowała naprawdę sporo różnych kulinarnych cudów - dlatego udostępniam tylko te, które wg moich dzieci są najbardziej ”cool” .
- Paluchy czarownicy
Paluchy to nic innego jak upieczone ciasto z migdałem udającym paznokieć a mumie to parówki owinięte w ciasto francuskie i oblane ketchupem. Efekt naprawdę porażający.
- Deser tarantuli i dyniowe duszki
Pająka łatwo wykonamy z kawałków śliwki, które umieszczamy na dnie salaterki i zalewamy zieloną galaretką. Miąższ dyni wykorzystujemy do upieczenia placuszków, z których wycinamy wesołe lub straszne duszki.
- "Czarodziejski Eliksir"
Do picia oczywiście przygotowujemy obrzydliwie wyglądający napój z pływającymi pająkami i larwami, który jest najzwyklejszym w świecie kompotem wraz goździkami i płatkami pigwy, które idealnie udają owady.
Zabawy dla dzieci na Halloween
Kiedy brzuchy zostaną napełnione, maluchy z niecierpliwością będą czekać na zabawy, które można zainicjować w rodzinnym gronie.
Na pierwszy ogień mumia. Wystarczy duża ilość papieru toaletowego. Konkurencja polega na jak najszybszym przebraniu młodego człowieka za mumie, ale zadanie możemy dowolnie modyfikować.
Moje dzieci z niecierpliwością czekają na wyzwanie jakim jest poszukiwanie słodyczy. Znana wszystkim tradycja chowania łakoci podczas świąt Wielkanocnych przeniosła się w opisywane dzisiaj święto. Zasady takie same, rodzice chowają a dzieci szukają pochowanych po całym domu słodyczy.
Rozwijającą zabawą jest „Magiczne Pudełko”, w którym odpowiednio wcześniej chowamy akcesoria i gadżety powiązane ze świętem Halloween (czarownice, dynie, robaki, pająki) które dziecko wyławia z pudełka i z zamkniętymi oczami próbuje odgadnąć, co trzyma w dłoni.
Podobnie jak przepisów, tak i zabaw znajdziemy całe mnóstwo - wszystko zależy od naszej kreatywności i dobrego humoru. Wykorzystajmy ten czas, aby beztrosko pobawić się z naszymi dziećmi - Halloween tylko raz w roku.